If exercise mats cost $12.75 & weighted balls cost $14.50, how many can be bought for $357.75?

0
74


View full question and answer details:

Question: A fitness trainer purchased a total of 26 exercise mats and weighted balls. Each exercise mat cost $12.75, and each weighted ball cost $14.50. If the trainer spent a total of $357.75, how many CONT…
A fitness trainer purchased a total of 26 exercise mats and weighted balls. Each exercise mat cost $12.75, and each weighted ball cost $14.50. If the trainer spent a total of $357.75, how many exercise mats did the trainer purchase?

————————

Answered By:

Nathaniel W.
Experienced Mathematics Teacher/Tutor
More information:

————————

Written Explanation:

I do apologize if my writing is unclear. I had to use my finger.
See full answer:

————————

About: Wyzant Ask an Expert offers free answers to your toughest academic and professional questions from over 80,000 verified experts. It’s trusted by millions of students each month with the majority of questions receiving an answer within 1 hour of being asked. If you ever need more than just an answer, Wyzant also offers personalized 1-on-1 sessions with experts that will work with you to help you understand whatever you’re trying to learn.

Ask your own question for free:
Find a tutor for a 1-on-1 session:
Subscribe to Wyzant on YouTube:

Subscribe Our Youtube Channel: https://healthandfitnessrecipes.com/youtube

Follow us on Pinterest: https://www.pinterest.com/healthandfitnessrecipes

Follow us on Twitter: https://www.twitter.com/handfrecipes

Follow us on Facebook: https://www.facebook.com/healthandfitnessrecipes101

Follow us on Instagram: https://www.instagram.com/healthandfitnessrecipes



source

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here